35 WEAC members win 2017 Herb Kohl Foundation Teacher Fellowships

Thirty-five WEAC members are recipients of prestigious Herb Kohl Foundation Teacher Fellowships for 2017. Each teacher receives a $3,000 award. Recipients were selected by a statewide committee composed of civic leaders, representatives of education-related associations, and the program’s co-sponsors: the Wisconsin Newspaper Association Foundation, Wisconsin Department of Public Instruction, Wisconsin Council of Religious and Independent Schools (WCRIS), regional Cooperative Educational Service Agencies (CESA), and the Association of Wisconsin School Administrators. WEAC members who won Teacher Fellowships are:

CESA 1

  • Lynne Carlstein, Oconomowoc, Silver Lake Intermediate School, Oconomowoc
  • Mary Caucutt, Oconomowoc Templeton Middle School, Sussex
  • Theresa Kruschke Alfonso, West Allis Greendale High School, Greendale
  • Genny Lambert, Delafield, Waukesha STEM Academy, Waukesha
  • Mary Laubenheimer, Milwaukee, Wedgewood Park International School, Milwaukee
  • Margaret Mulqueen, Oconomowoc High School of Health Sciences, Wales
  • Gretchen Nelson, Pewaukee Swallow School, Hartland
  • Judith Offenbacher, Milwaukee, Audubon Middle School (ATCC), Milwaukee
  • Cynthia Stemper, Sussex, Swanson Elementary School, Brookfield

CESA 2

  • Erin Barnard, Madison, Patrick Marsh Middle School, Sun Prairie
  • Mary Ellen Kanthack, Genoa City Brookwood Middle School, Genoa City
  • Joseph King, Madison, James Madison Memorial High School, Madison
  • Colleen Kollasch, DeForest, DeForest Area High School, DeForest
  • Jason Penticoff, Madison, O’Keefe Middle School, Madison
  • John Schimming, Whitewater Whitewater Middle School, Whitewater
  • Sarah Schnuelle, Palmyra, Sullivan Elementary School, Sullivan
  • Katherine Sinkewicz, Madison, Spring Harbor Middle School, Madison
  • Margaret Wachowiak, DeForest DeForest Area High School, DeForest

CESA 3

  • Matthew Nevers, Dodgeville, Mineral Point High School, Mineral Point

CESA 4

  • Sherry Brevick, Alma Alma Area School, Alma
  • Mary Czajka, West Salem, West Salem Elementary School, West Salem
  • Oakley Moser, IV, Tomah Tomah High School, Tomah
  • Tara Schuttenhelm, La Crosse, North Woods International School, La Crosse

CESA 5

  • Claire Fallon, Prairie du Sac, Tower Rock Elementary School, Prairie du Sac

CESA 6

  • Michael Fedyszyn, North Fond du Lac Sabish Middle School, Fond du Lac

CESA 7

  • Courtney DeArmond, Manitowoc Jefferson Elementary School, Manitowoc
  • Matthew Miller, Sheboygan, Sheboygan North High School, Sheboygan

CESA 8

  • Mary Keller, Lakewood Wabeno High School, Wabeno

CESA 9

  • Brent Zinkel, Wausau, Wausau East High School, Wausau

CESA 10

  • Julie Anderson, Bloomer Bloomer High School, Bloomer
  • Brenda Xiong, Altoona, Northstar Middle School, Eau Claire

CESA 11

  • Stephanie Belisle, St. Croix Falls, St. Croix Falls Elementary School, St. Croix Falls
  • Karen Lettner, Barron Barron High School, Barron
  • Rita Thorson, Lakeland, Meyer Middle School, River Falls
  • Matthew Wigdahl, Menomonie, Oaklawn Elementary School, Menomonie

CESA 12

  • David Doering, Bayfield High School, Bayfield

If you know of a WEAC member who won a Kohl Fellowship but is not listed here, please let us know at communications@weac.org.

In addition to the Teacher Fellowships, the Kohl Foundation also announced Excellence Scholars, Initiative Scholars, and Leadership Awards. Click here for the complete list of winners.