December 11, 2020

Region 1 School Board Elections

Deadline to file for candidacy: January 5

Primary (if needed): February 16

Spring Election: April 6

District # Seats Incumbents
Amery 2 Keith Anderson
Charlotte Glenna
Augusta 1 Mike Lea
Baldwin-Woodville 3 Jolene Bonte
Keneth Dykhouse
Todd Graf
Barron 4 Brittany Stephens
Kate Vruwink
Orin Thompson
Dan McNeil
Birchwood 3 Becca Hrdlicka
Donny Birdsill
Jodene Skar
Bloomer 2 Brady Jenneman
Susan McInnis
Boyceville 2 Erik Evenson
Peter Score
Bruce 2 Daniel Kempen
Whitney Trott
Butternut 2 Steven Brown
George Faltinosky
Cadott 2 Mark Schley
Rod Tegels
Cameron 2 Brandon Olson
Don Rappel
Chetek-Weyerhaueser 2 Carrie Traczyk
Janene Haselhuhn
Clear Lake 2 Nettie Groat
Cristy Kobernick
Colfax 2 Kyle Knutson
Kenneth Neuberg
Cornell 2 Lyle Briggs
Jamie Close
Cumberland 2 Jennifer Hyatt
Richard Rieper
Drummond 2 Kim Christenson
Jim Crandall
Durand 3 Rebecca Richardson
TJ Poeschel
Audrey Martin
Elk Mound 2 Gary Bodenburg
Mark Oas
Ellsworth 2 Katie Feuerhelm
Steve Mark
Elmwood 3 Craig Feuker
Patrick Geraets
Gabriel Weix
Fall Creek 2 Tarese Dubiel
Eric Ryan
Flambeau 2 Linda Applebee
Mike Schuetz
Frederic 1 Randy Antonich
Glenwood City 2 Chuck Draxler
Nate Simmons
Grantsburg 2 Renae Rombach
Chris Erickson
Hayward 3 Derek Hand
Stacey Hessel
Linda Plante
Hudson 3 Bob Baumann
Rob Brown
Sue Kattas
Lake Holcombe 1 Brian Guthman
Mellen 3 Jean Hahn-Thomas
Peter Jokinen
Cody Peters
Menomonie 3 Penny Burstad
James Swanson
Tricia Thompson
Mondovi 4 Dave Falkner
Dan Linse
Tyler Moy
Jean Sandberg
New Auburn 3 Tim Nelson
Tanya Leo
Staci Martinson
New Richmond 2 Kent Elkin
Richard Hinz
Northwood 2 Max Ericson Sr
Craig Golembiewski Jr
Pepin 1 Gordon Riesgraf
Plum City 1 Erin Clare
Prairie Farm 2 Jerry Bates
Ken Seguine
Prescott 2 Tonya Holub
Patrick Block
Rice Lake 3 Stephen Bowman
Keven Jensen
Lorrie Parkman
River Falls 3 Robert (Bob) Casey
Cindy Holbrook
Alan Tuchtenhagen
Saint Croix Central 3 Scott DeGross
Deanne Koll
Howard Kruschke
Siren 3 Susie Imme
Chris Engstrom
Tiffany Meyer
South Shore 2 Robert Schierman
Keasha Wilcox
Spooner 2 Paul Johnson
Deb Olson
Spring Valley 2 Peter Coyne
Brian Wang
Stanley-Boyd 2 Chad Verbeten
Ryan Lewallen
Turtle Lake 2 Linda Flottum
Abbie Thill
Unity 2 Sheryl Holmgren
Kelly Kamish
Washburn 2 Max Lindsey
Taylor Pearson
Winter 3 Miriam Sward
Carrie Roberts
Hazel Ryan